5 powodów, dlaczego Twoi pracownicy potrzebują play roomu
Jeśli jedyną rozrywką pracowników jest parzenie kawy lub obsługa kserokopiarki, trudno spodziewać się kreatywności i energii w zespole. Ośmiogodzinny tryb pracy kojarzy się głównie z rutyną i obowiązkami. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników, warto stworzyć dla nich przestrzeń, która będzie atrakcyjna i dopasowana do potrzeb. Jednym z najpopularniejszych obecnie pomysłów jest play room – miejsce stworzone po to, by bawić.
Czym jest play room w biurze?
Play room, game room, play zone. Biurowa strefa rozrywki ma wiele nazw i odsłon. Od małego pokoju z dartem i piłkarzykami, po przestronną przestrzeń przypominającą plac zabaw. Każdy z nas ma w sobie dziecko, które pragnie od życia czegoś więcej niż pracy. Wiedzą o tym doskonale największe przedsiębiorstwa, takie jak Google. W warszawskiej siedzibie firmy znajdziemy m.in. konsole, pianino, stół do ping-ponga i mnóstwo planszówek.
5 razy na TAK, czyli dlaczego play room to dobry pomysł
Planujesz game room z prawdziwego zdarzenia? A może słyszysz o tym pomyśle po raz pierwszy? Bez względu na odpowiedź, sprawdź, dlaczego play room w biurze to rozwiązanie, którego potrzebują Twoi pracownicy.
#1 Wspiera kreatywność
Biurowy play room jest najpopularniejszy wśród branż kreatywnych, które oczekują od swoich pracowników unikalnych pomysłów. Zaliczamy do nich m.in. agencje marketingowe, biura projektowe, wydawnictwa czy firmy IT. Wiadomo nie od dziś, że zabawa pobudza wyobraźnię – i to nie tylko u dzieci. Nuda zdecydowanie nie sprzyja kreatywności, nie mówiąc już o przemęczeniu, litrach kawy i godzinach spędzonych na wpatrywaniu się w monitor. Zrelaksowany pracownik to kreatywny pracownik, a przerwy spędzone na zabawie wprawiają w dobry nastrój i odświeżają umysł.
#2 Sprzyja integracji
Jak przyspieszyć adaptację nowych pracowników i zadbać o integrację całego zespołu? Poprzez zabawę! Szybki turniej piłkarzyków rozluźni atmosferę w pracy i ułatwi nawiązywanie rozmów. Współuczestnictwo pozwala na chwilę zapomnieć o hierarchii i pokazuje, że aktualnie wszyscy mamy jeden cel – chcemy dobrze się bawić. To także dobry moment, by zobaczyć, który z pracowników wykazuje cechy przywódcze, kto świetnie motywuje zespół do działania, a kto preferuje wykonywanie poleceń.
#3 Pomaga w wydzielaniu endorfin
Hormony szczęścia, czyli endorfiny, wydzielają się wtedy, gdy doświadczamy przyjemności. Endorfiny zmniejszają stres, redukują napięcie i zwiększają energię, dlatego są mile widziane w środowisku biurowym. Emocjonujący turniej darta czy zacięta rozgrywka szachowa mogą więc znacząco przyczynić się do polepszenia samopoczucia i tworzenia pozytywnej atmosfery w pracy.
#4 Wspiera atrakcyjność miejsca pracy
Co zrobić, żeby pracownicy rzadko korzystali ze zwolnień? Postaraj się, by biuro było dla nich atrakcyjne. Nuda, stres i przemęczenie sprawiają, że pracownicy niechętnie przychodzą do biura. Z kolei miejsce, w którym mogą na moment odciąć się od rzeczywistości i zagrać w ulubioną grę, staje się dla nich atrakcyjne. Udowodnij osobom, które zatrudniasz, że nie muszą czekać do 15:00, by pograć na konsoli czy rozegrać partyjkę szachów – mogą przecież zrobić to w pracy!
#5 Pozwala oderwać się od rutyny
Długotrwałe wpatrywanie się w monitor może powodować bóle oczu i głowy, a wielogodzinne siedzenie sprzyja bólom kręgosłupa. Play room w biurze powinien być miejscem, w którym pracownik może na chwilę odpocząć od ekranów i skupić się na bardziej analogowych rozrywkach, które są teraz w modzie. Piłkarzyki, dart, planszówki, klocki LEGO czy mini kręgle to doskonały odpoczynek dla ciała i głowy.
Zastanawiasz się, w jaki sposób zaaranżować biurowy play room, by był miejscem atrakcyjnym dla zatrudnionych osób? Skontaktuj się z nami – poznamy potrzeby Twoich pracowników i wspólnie stworzymy przestrzeń, która bawi i pobudza kreatywność!
0 comments