21
paź

Aranżacja bezpiecznej przestrzeni biurowej.

Bezpieczeństwo stało się w ostatnim czasie jednym z najpopularniejszych słów na świecie. Każdego dnia dbamy o to, by regularnie myć ręce, nie dotykać twarzy, zachowywać odpowiednią odległość i nosić maseczki w miejscach publicznych. Środki bezpieczeństwa są szczególnie ważne w biurach, które powoli wracają z pracy zdalnej i zaczynają znów funkcjonować w trybie stacjonarnym. Jak w tym wyjątkowym dla wszystkich czasie zadbać o bezpieczeństwo w biurze? Sprawdź, jakie znaczenie dla zdrowia pracowników i klientów mają pomysłowe rozwiązania aranżacyjne. 

Kontroluj temperaturę pracowników

Jak zapobiec rozwojowi zachorowań i nie dopuścić do zamknięcia biura na okres co najmniej dwóch tygodni? Przede wszystkim warto wprowadzić środki ostrożności już na wejściu do firmy. Pomocne mogą być termometry zbliżeniowe – stosunkowo proste, niedrogie i dostępne rozwiązanie, które stosuje wiele firm. Jeśli jednak zależy ci na automatycznej kontroli temperatury, najlepszą opcją będzie kamera termowizyjna. Urządzenie to sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych firmach. Z zalet tej nowoczesnej technologii korzysta już między innymi Amazon, który za pomocą kamer termowizyjnych monitoruje temperaturę pracowników wchodzących na teren magazynu. 

Zadbaj o dostęp do świeżego powietrza

Niezwykle istotnym czynnikiem w obecnych czasach jest częste wietrzenie pomieszczeń. To najtańsza i najbardziej naturalna metoda oczyszczania powietrza, którą warto stosować przez cały rok. Biuro powinniśmy wietrzyć nawet kilka razy dziennie, nie tylko po to, by pozbyć się drobnoustrojów unoszących się w aerozolu, lecz także by dotlenić mózg i poprawić samopoczucie pracowników.

Co jednak zrobić, jeśli w naszym biurze nie ma okien lub ich ilość jest niewystarczająca? W takiej sytuacji należy zadbać o sprawny system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Można także wyposażyć biuro w dobrej jakości oczyszczacz powietrza, który filtruje powietrze, eliminując groźne dla zdrowia drobnoustroje. Jeśli dysponujesz odpowiednimi warunkami, możesz również postawić na trend 2020, czyli biuro outdoorowe. Aby zorganizować taką przestrzeń, wystarczy dostęp do tarasu, ogródka czy dachu. Praca na świeżym powietrzu wzmacnia bowiem odporność, poprawia nastrój i zapewnia dostęp do naturalnego światła.

Zachowaj dystans społeczny

W ostatnich latach bardzo popularne stały się przestrzenie typu open space, które sprzyjają komunikacji i pracy zespołowej. Jednak obecnie takie rozwiązanie może stanowić problem dla pracodawców, którzy muszą zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników. Dystans społeczny w biurze wcale nie musi być trudny do zachowania – to tylko kwestia przyzwyczajenia się do nowej rzeczywistości. Wiele biur stosuje obecnie połączenie systemu rotacyjnego z pracą zdalną, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie liczby pracowników przebywających równocześnie w biurze. 

W biurach typu open space można zachować 1,5-metrowy dystans, wyłączając część stanowisk z użytkowania w taki sposób, by pracownicy nie siedzieli obok ani naprzeciwko siebie. Inną opcją jest wstawienie ścianek działowych lub osłon ochronnych z przezroczystego tworzywa pleksi. 

Pamiętaj o ogólnych zasadach bezpieczeństwa

Chorobotwórcze wirusy przenoszą się nie tylko w wydychanym aerozolu, lecz także z zanieczyszczonych powierzchni. Warto więc szczególnie pamiętać o regularnej dezynfekcji wspólnych powierzchni dotykowych, takich jak biurka, stoły, klamki, włączniki, poręcze, klawiatury, telefony czy terminale płatnicze. Jeśli wielu pracowników naprzemiennie korzysta z tych samych stanowisk pracy (tzw. hot desków), należy pamiętać o dezynfekcji po każdej osobie. Zgodnie z aktualnymi zasadami i ograniczeniami, nie trzeba nosić maseczek w pracy, „jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów” (gov.pl). 

Bezpieczne biuro można stworzyć w każdych warunkach – wystarczy znajomość obowiązujących zasad i odrobina kreatywności. Jeśli pragniesz dopasować przestrzeń biurową do aktualnej sytuacji, możesz też skorzystać z pomocy profesjonalistów z Moderne Investering. Wspólnie przeanalizujemy dostępną przestrzeń i zaplanujemy najlepsze rozwiązania w celu zwiększenia bezpieczeństwa twojego biura.