Nowoczesny pokój socjalny
11
cze

Aranżacja nowoczesnego i funkcjonalnego pokoju socjalnego – co powinno się w nim znaleźć?

Każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom pokoju socjalnego. Jest to miejsce, w którym osoby zatrudnione w firmie mogą odpocząć, zjeść śniadanie, wypić kawę czy przebrać się przed pracą. Nowoczesny pokój socjalny powinien zaspokajać zarówno fizyczne, jak i psychiczne potrzeby pracowników. Jak zaaranżować piękną, przytulną i komfortową przestrzeń, która sprzyja odpoczynkowi?

Pokój socjalny – przepisy

Szczegóły dotyczące wyposażenia pokoju socjalnego w firmie znajdują się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Mowa w nim między innymi o tym, że pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia wszystkim pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów. Pomieszczenie socjalne w biurze to jednak nie tylko kuchnia, lecz także szatnia, umywalnia, toaleta czy palarnia. Wszystkie wymagania dotyczące wspomnianych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych można znaleźć w wyżej wymienionym rozporządzeniu.

Funkcjonalna kuchnia w biurze

Aranżacja pokoju socjalnego powinna obejmować przestrzeń jadalną. Nie musi to być przestronna kuchnia ze stołówką – wystarczy aneks kuchenny wyposażony w odpowiednie elementy. Nie może tu zabraknąć oczywiście wygodnego blatu, szafek, zlewozmywaka i lodówki, w której pracownicy mogą przechowywać własne posiłki.  Pokój socjalny musi być również wyposażony w krzesła i stoły. Zadbaj o to, by było nie tylko funkcjonalnie, ale i nowocześnie, dobierając designerskie meble do jadalni lub aranżując przestrzeń w stylu kawiarnianym.

Warto pójść o krok dalej i zaopatrzyć pomieszczenie w ekspres do kawy, czajnik oraz różne rodzaje kaw i herbat. Mile widziane są również świeże owoce lub wypieki – dostarczane codziennie albo w wybrane dni tygodnia. W związku z tym, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom dostęp do wody pitnej, kuchnia w biurze powinna być też wyposażona w dystrybutor z wodą, a także wszelkiego rodzaju sprzęty, takie jak wyciskarka do owoców, mikrofalówka czy toster. Jeśli zależy Ci na wizerunku ekologicznej firmy, zadbaj również o wyposażenie pokoju socjalnego w kosze do segregacji odpadów.

Chillout room, czyli pokój socjalny na miarę XXI wieku

Pokój socjalny dla pracowników już dawno przestał być miejscem, w którym pijemy szybką kawę i zostawiamy prywatne rzeczy. W związku z tym, że troska o komfort pracownika jest dziś priorytetem, aranżacja pomieszczenia socjalnego w dużym stopniu skupia się na zaspokajaniu potrzeb zatrudnionych osób.

Nowoczesny i funkcjonalny pokój socjalny powinien być wyposażony w strefę relaksu, czyli przestrzeń, która sprzyja odpoczynkowi. To tutaj pracownik może się uspokoić po trudnej rozmowie z klientem, uciąć sobie krótką drzemkę po nocy spędzonej nad projektem czy odciąć się od nadmiaru bodźców dostarczanych przez open space. W nowoczesnym chillout roomie powinny się znaleźć wygodne fotele, sofy i pufy. Zasada jest jedna: ma być przytulnie i miękko, dlatego nie można zapomnieć o poduszkach, kocach i dywanach lub wykładzinie. Pracownicy z pewnością docenią też fotele masujące, hamaki i rośliny. Te ostatnie nawilżają powietrze, sprzyjają odpoczynkowi i rozładowują stres.

Chillout room można również połączyć z play roomem, czyli biurową strefą rozrywki. W play roomie warto umieścić piłkarzyki, planszówki, konsole, rzutki i inne gadżety, dzięki którym pracownik będzie mógł zregenerować się po stresującej wideokonferencji czy przygotować do nadgodzin.

Sprawdź także: 5 powodów, dlaczego Twoi pracownicy potrzebują play roomu

Chcesz urządzić nowoczesny i funkcjonalny pokój socjalny? Projekt takiego pomieszczenia możesz zamówić w Moderne Investering. Zapoznamy się ze specyfiką Twojego biura i stworzymy designerskie wnętrze, które sprzyja relaksowi w godzinach pracy.