07
gru

Aranżacja strefy ciszy – fit out biura a szczególne potrzeby pracowników.

Nie wszyscy czujemy się dobrze w zespole. Wielu świetnych pracowników znacznie lepiej radzi sobie w pojedynkę i ma problemy ze skupieniem się w hałasie. Otwartość i komunikatywność są cechami ważnymi dla pracodawców, jednak nie zawsze wiążą się one z wydajnością w pracy. Przedsiębiorca nie może więc zakładać, że wszyscy pracownicy mają takie same potrzeby i z łatwością dopasują się do panujących warunków. Rozwiązaniem wielu problemów w środowisku pracy są tzw. strefy ciszy, które powstają specjalnie z myślą o pracownikach z osobowością introwertyczną.

Dwa typy osobowości

Już w szkole uczono nas, że ludzie dzielą się na ekstrawertyków i introwertyków. Wiele osób ma w sobie zarówno ekstrawertyczne, jak i introwertyczne cechy – takie osoby nazywamy ambiwertykami. Skupmy się jednak na dwóch podstawowych typach osobowości.

  • Ekstrawertyk to osoba towarzyska, która nie wyobraża sobie pracy bez ludzi. Cechuje ją otwartość, komunikatywność i chęć do działania. Ekstrawertyk w pracy łatwo nawiązuje kontakty i często pełni rolę lidera. Ekstrawertycy uwielbiają być w centrum zainteresowania i chętnie pracują w grupie, a wystąpienia publiczne to ich żywioł. 
  • Introwertyk nie lubi z kolei rzucać się w oczy, a najlepiej czuje się w ciszy i samotności. Przebywanie w dużej grupie szybko go męczy i obniża jego wydajność. Introwertyk w pracy niewiele mówi i niechętnie zabiera głos na spotkaniach, lecz jest doskonałym słuchaczem. Introwertycy nie są gwiazdami w biurze, lecz wykonują swoją pracę solidnie i sumiennie – oczywiście w odpowiednich warunkach.

Open space a skupienie

Największym koszmarem każdego introwertyka jest praca w biurze typu open space. Otwarta przestrzeń, praca ramię w ramię z kolegami i nieustanny hałas to czynniki obniżające jego wydajność i wywołujące stres.  Pracownicy z osobowością introwertyczną nie przepadają za wielozadaniowością i nie lubią, kiedy ktoś im przeszkadza. Open space może dostarczać im zbyt wielu bodźców, dlatego szczególnie w takich biurach warto zadbać o stworzenie strefy ciszy. Wbrew pozorom, nie jest to wcale trudne. 

Strefa ciszy w biurze

Pracownicy często szukają ciszy w pomieszczeniach takich jak sale konferencyjne czy rekreacyjne. Jednak pomieszczenia te są często zajęte przez inne osoby. Najlepszym rozwiązaniem jest więc strefa ciszy, czyli odizolowane akustycznie boksy, które mogą być wolnostojące lub zabudowane. W takim miejscu można w skupieniu pracować lub prowadzić rozmowy przez telefon. Popularne boksy akustyczne do biura mają kształt budki telefonicznej – to właśnie w nich pracownicy mogą rozmawiać z klientami i przekazywać poufne dane. Do samodzielnej pracy przeznaczone są natomiast większe boksy, które zazwyczaj mają przeszklone drzwi. Wygłuszenie, oświetlenie i wentylacja to obowiązkowe elementy każdego boksu. Propozycji jest wiele, a rodzaj i rozmiar boksu należy dopasować indywidualnie do pomieszczenia. Dodatkową zaletą większości boksów jest mobilność, która umożliwia szybką i łatwą rearanżację przestrzeni biurowej.

Inne pomysły na wygłuszenie pomieszczenia

Jeśli nie dysponujesz przestrzenią niezbędną do stworzenia strefy ciszy, zadbaj o potrzeby pracowników, odpowiednio wygłuszając pomieszczenie. Akustyka w biurze jest specyficzna – dźwięk odbija się bowiem od okien i ścian, czego skutkiem jest nieprzyjemny szum, który drażni i obniża koncentrację. Rozwiązaniem są systemy akustyczne, takie jak podwieszane panele sufitowe, ekrany wolnostojące czy panele naścienne, które zapewniają wygłuszenie pomieszczenia, a tym samym korzystnie wpływają na skupienie. 

Komfort akustyczny jest niezwykle ważny nie tylko dla introwertyków, gdyż 8-godzinna praca w hałasie nie jest niczyim marzeniem. Oprócz zaawansowanych systemów akustycznych dostępne są także inne rozwiązania, takie jak ścianki działowe, które nie tylko tłumią niepożądane dźwięki, lecz również zapewniają prywatność. Bardzo modnym obecnie rozwiązaniem są także specjalne ściany zielone z naturalnych roślin, które wygłuszają wnętrze i korzystnie wpływają na samopoczucie.

Popularne szczególnie w open space’ach są także słuchawki wygłuszające do pracy z funkcją aktywnego tłumienia hałasu. Jest to znacznie zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych słuchawek, gdyż nie wymaga rozkręcania głośności do poziomu szkodliwego dla naszego słuchu. Rozwiązaniem, które na pewno doceni każdy introwertyk, jest także możliwość pracy zdalnej. W końcu nigdzie nie czuje się on tak dobrze jak w domu.