Energooszczędne rozwiązania dla biur. 5 sprawdzonych patentów
Energooszczędność to słowo, które w ostatnim czasie jest na ustach wszystkich. Energooszczędne rozwiązania są jednak nie tylko modne, lecz przede wszystkim opłacalne. Wprowadzenie do biura rozwiązań energooszczędnych to krok w stronę nowoczesności i niższych rachunków za energię. Jak w prosty sposób obniżyć koszty energii elektrycznej i cieplnej? Poznaj 5 najlepszych patentów na energooszczędne biuro.
Energooszczędne oświetlenie do biur
Wymiana oświetlenia na energooszczędne jest z reguły pierwszą zmianą wprowadzaną w biurach. Tradycyjna żarówka zamienia na światło tylko ok. 5% energii elektrycznej, a w pozostałych 95% odpowiada za straty przewodzenia i promieniowanie cieplne. Jakie oświetlenie jest energooszczędne? Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim oświetlenie LED, halogeny i świetlówki kompaktowe. Żarówki energooszczędne zużywają jedynie 20-25% energii pobieranej przez żarówki tradycyjne (np. świetlówka kompaktowa 8W to odpowiednik żarówki 40W). Co więcej, oświetlenie energooszczędne wyróżnia się nawet kilkadziesiąt razy dłuższą żywotnością, co oznacza rzadsze wymiany żarówek.
Oświetlenie aktywne biologicznie
Nowością wśród energooszczędnych rozwiązań do biur jest oświetlenie aktywne biologicznie, czyli system LED, który steruje światłem, dopasowując jego natężenie i barwę do pory dnia oraz aktualnych potrzeb. Takie oświetlenie wspiera naturalny rytm dobowy człowieka poprzez stymulację lub redukcję wydzielania melatoniny – hormonu zarządzającego naszym zegarem biologicznym. Oświetlenie aktywne biologicznie zapewnia wysoką moc światła przy niskim zużyciu energii, barwy zbliżone do światła dziennego oraz bardzo długą żywotność. Zautomatyzowane oświetlenie wspiera samopoczucie i wydajność pracowników, a przy tym pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet do 60%.
Sufit podwieszany – sposób na wysokie biura
Choć wielu przedsiębiorców decyduje się na montaż sufitu podwieszanego ze względów estetycznych, warto pamiętać, że to rozwiązanie może również przynieść korzyści energooszczędne. W jaki sposób? Otóż zmniejszenie rachunków za energię cieplną będzie najbardziej odczuwalne w biurach wysokich, w których wprowadzono sufit podwieszany w celu obniżenia pomieszczenia. Jak wiadomo, ciepło ucieka do góry, dlatego im wyższe wnętrze, tym mocniej je trzeba ogrzewać. Biurowe sufity podwieszane skutecznie radzą sobie z tym problemem, a przy okazji są niezwykle modnym i designerskim rozwiązaniem. Dla jeszcze lepszego efektu przestrzeń między sufitem właściwym a podwieszanym można wypełnić wełną mineralną.
Szczelne okna i sprawna wentylacja
Nieszczelne okna to główna przyczyna wysokiego zużycia energii cieplnej. Warto więc zainwestować w energooszczędne okna i izolację ścian zewnętrznych. Z drugiej strony za obniżanie temperatury w pomieszczeniu odpowiada również częste wietrzenie, a do tego z kolei przyczynia się mało wydajny system wentylacji. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która zapewnia stałą wymianę zużytego powietrza na powietrze świeże (filtrowane). Taki system wentylacji redukuje objawy tzw. syndromu chorego budynku, do których zaliczamy m.in. bóle głowy, senność, przemęczenie i podrażnienie błon śluzowych. Co więcej, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania do 50%.
Wymiana sprzętu i wprowadzenie dobrych nawyków
Oszczędzanie na sprzęcie wcale się nie opłaca. Przykładowo, monitory kineskopowe zużywają więcej energii niż płaskie, podobnie jak 10-letni komputer, który jest znacznie mniej energooszczędny niż nowy model. Na wysokość rachunków wpływają także nawyki pracowników. Warto więc wprowadzić kilka zasad, takich jak wyłączanie światła i sprzętu w obrębie własnego stanowiska pracy po zakończeniu zmiany. Niewyłączone urządzenia przechodzą w stan uśpienia, podczas którego nadal pobierają energię. Warto również zainwestować w listwy zasilające z wyłącznikiem, które umożliwiają łatwe i wygodne odłączanie zasilania.
0 comments