
Gdzie zostawić kurtkę, czyli szatnia w przestrzeni biurowej
Szatnia to pierwsze miejsce, do którego każdy pracownik udaje się po przekroczeniu progu biura. To właśnie tam można zostawić kurtkę i rzeczy podręczne oraz zmienić obuwie ze sportowego na eleganckie. Warto zadbać o to, by szatnia dla pracowników biurowych była miejscem funkcjonalnym i estetycznym, a przy tym pozytywnie nastrajającym do pracy. Jak to zrobić?
Przepisy BHP a szatnia pracownicza
Szatnia w pracy zaliczana jest do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, co oznacza, że musi spełniać określone wymagania zgodne z rozporządzeniem Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Na szczęście zasady te nie są tak rygorystyczne w odniesieniu do przestrzeni biurowych, gdyż w zakładzie, w którym nie pojawiają się czynniki szkodliwe dla zdrowia, a w procesie pracy nie występuje brudzenie, szatnia może być połączona z jadalnią.
Ustawodawca określił, że pracownicy zatrudnieni w pomieszczeniach biurowych mogą przechowywać swoją odzież w przeznaczonych do tego miejscach w pomieszczeniach pracy (§ 4 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej). Szatnię możesz więc zaaranżować w dowolnym miejscu w biurze.
Projekt – szatnia w przestrzeni biurowej
Jeśli do tej pory szatnia pracownicza kojarzyła Ci się wyłącznie z rzędem metalowych szafek, czas otworzyć się na szatnię w nowoczesnym wydaniu! Jako właściciel biura nie musisz wydzielać osobnego pomieszczenia na szatnię, dlatego możesz bez problemu umieścić ją w jadalni lub innym miejscu.
Największe pole manewru mają właściciele małych biur, którzy zatrudniają niewielką liczbę osób. W takim biurze szatnia może być harmonijnie dopasowana do wystroju całego wnętrza. Dla garstki pracowników możesz wybrać minimalistyczne szafki drewniane z zamknięciem na kluczyk lub po prostu umieścić kilka designerskich wieszaków na odzież. Tę drugą opcję polecamy jednak zastosować w zaufanym i zgranym zespole, szczególnie jeśli w tym miejscu nie ma monitoringu. Takie rozwiązanie budzi jednak przyjemne skojarzenia z domem i nadaje wnętrzu przytulność.
Nic nie stoi również na przeszkodzie, by projekt szatni pracowniczej obejmował klasyczne metalowe szafki. W tym przypadku warto jednak postawić na kolor i wysokiej jakości materiał. Wybór jest naprawdę ogromny, dlatego możesz zdecydować się na jedną barwę lub stworzyć ciekawą kompozycję dopasowaną do reszty aranżacji (np. naprzemiennie umieszczone czarne i białe szafki).
Rozmiar szafek należy dopasować do potrzeb pracowników. W przestrzeni biurowej, gdzie nie korzysta się z odzieży ochronnej, zazwyczaj wystarczą standardowe szafki na kurtkę, buty czy plecak.
Szatnia pracownicza to także świetne miejsce na dodatki, takie jak motywujące plakaty zachęcające do rozpoczęcia pracy. Przyda się też kilka przydatnych gadżetów – łyżka do butów, wieszaki, rolka czyszcząca do ubrań, podręczny zestaw do szycia i kilka krzeseł lub ławka.
Czego potrzebują Twoi pracownicy?
Jako właściciel biura nie masz obowiązku zapewniania swoim podwładnym dostępu do szatni z umywalnią. Jeśli jednak część pracowników dojeżdża do firmy rowerem lub przychodzi do pracy bezpośrednio po treningu, możesz odpowiedzieć na ich potrzeby i wyposażyć biuro w funkcjonalną szatnię z prysznicem.
Nie wiesz, jak urządzić nowoczesną i zgodną z wymaganiami szatnię? Zamów projekt szatni pracowniczej w Moderne Investering – wspólnie stworzymy modne i funkcjonalne miejsce dopasowane do potrzeb Twoich pracowników.
0 comments