
Hot desking w aranżacji biur. Wady i zalety rozwiązania
Jednym z najpopularniejszych sposobów organizacji przestrzeni biurowej jest obecnie tzw. hot desking. Co to jest i na czym polega? Hot desking, znany również jako hot desk, tłumaczymy jako „gorące biurka” – polska nazwa jest równie często używana co angielska. Gorące biurko oznacza, że pracownik nie ma stałego stanowiska pracy, czyli własnego biurka. Przychodząc do biura, siada więc tam, gdzie jest miejsce, a każde stanowisko z reguły wygląda tak samo.
Hot desking – wady i zalety
Jedno jest pewne: gorące biurka stworzono do zaspokajania konkretnych potrzeb. Nie każde biuro będzie więc w stanie czerpać korzyści z hot desking. Wady i zalety, które przedstawiamy poniżej, pomogą ci podjąć decyzję w sprawie aranżacji przestrzeni biurowej.
Wady hot desków
- Brak prywatnej przestrzeni. Własne biurko zapewnia poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Co więcej, ozdobienie biurka zdjęciami bliskich czy pamiątkami z wakacji poprawia nastrój i pozwala na personalizację miejsca pracy, co z kolei sprawia, że czujemy się akceptowani.
- Ryzyko konfliktów. Choć wszystkie biurka powinny być tak samo urządzone, niektóre będą zajmowały lepsze, inne gorsze miejsca. Może to rodzić konflikty i sprzyjać rywalizacji o biurko pod oknem czy bliżej wyjścia.
- Możliwość gubienia dokumentów. Nieustanne przenoszenie dokumentów z biurka na biurko rodzi ryzyko zgubienia ważnych umów czy faktur. Decydując się na gorące biurka, warto więc opracować plan postępowania z dokumentami pod koniec każdego dnia roboczego.
- Ryzyko braku miejsca. Może się zdarzyć, że w pracy zjawi się więcej osób, niż mogliśmy przewidzieć i kilku pracowników nie będzie miało biurka. Aby tego uniknąć, warto korzystać z systemu rezerwacji biurek, który umożliwia zgłaszanie chęci pracy w biurze.
Zalety gorących biurek
- Oszczędność miejsca. Gorące biurka najlepiej sprawdzają się w biurach, które łączą pracę stacjonarną z pracą zdalną. Jeśli twoi pracownicy często wykonują obowiązki służbowe z domu lub wyjeżdżają w delegacje, hot desking powinien spełnić twoje oczekiwania. W biurach pracujących w takim trybie nie ma potrzeby dostosowywania liczby biurek do liczby pracowników, gdyż nigdy nie ma kompletu zatrudnionych osób.
- Oszczędność pieniędzy. Mniejsza ilość biurek to także większy budżet na inne wydatki. Nie ma przecież sensu inwestować w meble biurowe, jeśli miałyby przez większość czasu stać nieużywane. Zamiast tego możesz przeznaczyć fundusze na wyposażenie chill-out roomu czy nowy sprzęt dla pracowników.
- Porządek w biurze. Na własnym biurku składujemy nie tylko dokumenty, lecz także zdjęcia, pamiątki i innego rodzaju przedmioty, które mają dla nas wartość sentymentalną. Nie wszyscy dbają przy tym o porządek na biurku, co wpływa na ogólny wygląd miejsca pracy. Poprzez brak przypisanego biurka hot desking mobilizuje więc pracowników do codziennego utrzymywania porządku.
- Możliwość wyboru miejsca. Z przypisanymi biurkami jest jak z miejscami w pociągu – nie każdy ma szansę siedzieć przy oknie. Dzięki hot desking nowy pracownik nie musi być skazany na ciemny kąt pomieszczenia, lecz może samodzielnie decydować o tym, w jakim miejscu usiądzie następnego dnia.
- Integracja pracowników. Zdarza się, że pracujemy kilka lat w tej samej firmie, a nadal nie zamieniliśmy słowa z połową pracowników. Hot desking sprzyja nawiązywaniu kontaktów i poznawaniu osób z różnych działów. Może to zaowocować kreatywnymi pomysłami lub długotrwałymi przyjaźniami.
Hot desking a fit out biura
Decydując się na usługi fit out, przedsiębiorcy pragną stworzyć elastyczne, ergonomiczne i nowoczesne biuro. Hot desk jest więc standardową usługą, jaką oferuje firma fit out. Warszawa, w której działamy, to lider w aranżacji biur z gorącymi biurkami, a najlepsze firmy decydują się na redukcję biurek średnio o 30%. Nie masz pewności, czy hot desking jest dla ciebie? A może obawiasz się reakcji pracowników na zmiany? Skontaktuj się z Moderne Investering – przeanalizujemy sposób działania twojej firmy i podpowiemy, co warto zmienić.
0 comments