30
lis

Jak funkcjonalnie zaaranżować małe biuro?

Małe biuro jest wymagającą przestrzenią, która potrzebuje dobrego pomysłu. Duże znaczenie ma odpowiedni wybór mebli, kolorów ścian, oświetlenia i dodatków. Istotne są także skuteczne patenty, które projektanci na całym świecie wykorzystują w celu optycznego powiększenia wnętrz.  Jak urządzić małe biuro, aby było funkcjonalne i sprzyjało zarówno komunikacji, jak i skupieniu? 

Podział przestrzeni na strefy

Każdą przestrzeń można pomysłowo podzielić. Udowadniają to freelancerzy, którzy często mieszkają i pracują w tym samym pomieszczeniu, czyli własnej kawalerce. Oddzielenie strefy pracy od strefy socjalnej, jadalnej, rekreacyjnej czy konferencyjnej ma istotny wpływ na funkcjonalność wnętrza. Aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń i nie pomniejszać wizualnie biura, można oddzielić od siebie poszczególne strefy za pomocą mebli, szklanych ścianek działowych lub ścian zielonych. Te ostatnie są doskonałą alternatywą dla roślin doniczkowych, które pięknie się prezentują, lecz równocześnie zajmują sporo miejsca. 

Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Projektanci stosują wiele trików, które umożliwiają optyczne powiększenie nawet najmniejszych pomieszczeń. Jak pomalować małe biuro? Podstawową zasadą jest stosowanie jasnych kolorów, które odbijają światło, a tym samym sprawiają, że wnętrze wydaje się większe. Nie oznacza to jednak, że twoje biuro musi być sterylnie białe. 

Możesz zdecydować się na przykład na modne pastele lub na jednej ścianie umieścić fototapetę. Najlepiej sprawdzą się fototapety z odległym drugim planem, które dają efekt głębi (np. most, droga czy panorama miasta). Złudzenie optyczne można również osiągnąć, wykorzystując pionowe lub poziome pasy, w zależności od tego, czy chcemy wydłużyć, czy poszerzyć biuro. 

Świetny pomysł na małe biuro to także zastosowanie luster, czyli ulubionego triku projektantów. Lustro (lub lustra) najlepiej umieścić naprzeciwko wejścia lub w narożnikach pomieszczenia. Duże lustro można także zawiesić na całej ścianie, efektownie powiększając małe biuro. Aranżacja z użyciem luster to prosty i niedrogi, a zarazem bardzo efektowny patent. 

Nie bez znaczenia jest również oświetlenie, zwłaszcza jeśli w twoim biurze występuje niewielka ilość naturalnego światła. Jednak w tym przypadku jaśniej wcale nie znaczy lepiej. Ciepłe oświetlenie powoduje senność, natomiast zimne może męczyć wzrok. Postaw na światło neutralne o mocy 3500-4300 K, które najbardziej sprzyja skupieniu.

Meble do małego biura

Jak umeblować małe biuro? W związku z tym, że meble zajmują większą część powierzchni biura, warto zadbać o to, by nie przytłaczały przestrzeni. Przede wszystkim meble do małego biura powinny być jasne i lekkie, a nie ciemne i masywne. Dobrym pomysłem są także meble na nóżkach, które nie stykają się z podłożem – takie rozwiązanie sprawia, że wnętrze wydaje się lżejsze i wyższe. W małym biurze świetnie sprawdzą się meble modułowe, które pozwalają w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń dzięki łączeniu poszczególnych elementów, takich jak biurka, szafy, szafki, regały czy kontenerki. 

Warto również odpowiednio zagospodarować wszelkiego rodzaju wnęki, które świetnie nadają się na montaż szafy wnękowej z lustrzanymi drzwiami przesuwnymi. W takiej szafie można przechowywać na przykład segregatory z dokumentami. Inną opcją są szafki wiszące, które pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń na ścianach. Aby zaoszczędzić miejsce, warto także zainwestować w wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie funkcje ksero, drukarki i skanera.