11
lut

Jak rozwijać kreatywność pracowników? 6 skutecznych sposobów

Kreatywność to cecha, którą każdy z nas chętnie wpisuje w CV. Jednak nawet najbardziej kreatywna osoba może mieć problem z rozwijaniem tej cechy, pracując w miejscu, które kreatywności nie sprzyja. Do takich miejsc zaliczamy przede wszystkim biura, gdzie członkowie jednego zespołu pracują daleko od siebie, a także wnętrza hałaśliwe i nieodpowiednio oświetlone. Jak stworzyć kreatywne biuro dostosowane do potrzeb pracowników? Oto 6 skutecznych pomysłów, które warto wprowadzić do swojej firmy.

  1. Open space

Otwarta przestrzeń biurowa bez klasycznego podziału na gabinety nie tylko pozwala zrezygnować z hierarchii stanowisk, lecz także sprzyja budowaniu więzi i sprawnej wymianie informacji. To rozwiązanie wspiera kreatywność w pracy, gdyż redukuje ograniczenia fizyczne i przybliża pracowników, ułatwiając w ten sposób komunikację. Otwarte przestrzenie biurowe sprzyjają więc współpracy, gdyż znoszą klasyczny podział na zamknięte boksy. Co więcej, open space to także oszczędność miejsca i pieniędzy, gdyż firma może zredukować ilość mebli biurowych oraz koszty ogrzewania i oświetlania każdego pomieszczenia osobno.

  1. Hot desking

Ideą gorących biurek jest brak przypisywania konkretnych miejsc pracownikom. Taki system jest z reguły stosowany przez firmy, które chcą zaoszczędzić na tworzeniu nowych stanowisk, a ich model w dużej mierze bazuje na połączeniu pracy stacjonarnej z pracą zdalną. Jednak hot desking to nie tylko oszczędność dla firmy – to także korzyści dla pracownika. Gorące biurka sprzyjają integracji, gdyż dzięki zajmowaniu różnych miejsc możliwe jest nawiązywanie znajomości z osobami spoza własnego zespołu, co umożliwia wymianę inspiracji i tworzenie kreatywnych projektów. Wieloletnia praca przy tym samym biurku sprawia, że pracownik wpada w rutynę, dlatego hot desking nieustannie pobudza do działania i wspiera rozwój kreatywności. 

  1. Właściwości akustyczne wnętrza

Nie pozwól, by Twoje biuro przypominało zatłoczony dworzec, z którego pracownicy będą chcieli jak najszybciej wyjść. Hałas nie sprzyja skupieniu, nie mówiąc już o kreatywności. O dobre parametry akustyczne wnętrza zadbaj szczególnie w biurach typu open space. Istnieje wiele sposobów na wytłumienie wnętrz, m.in. sufity podwieszane, rośliny i zielone ściany, panele akustyczne czy specjalne słuchawki wygłuszające z funkcją aktywnego tłumienia hałasu. 

  1. Ergonomiczne oświetlenie

Znasz to uczucie, kiedy migająca nad Twoją głową świetlówka, nie pozwala się skupić? Światło ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie, a co za tym idzie, na chęć realizowania zadań i wymyślania kreatywnych rozwiązań. Dopasuj rodzaj oświetlenia do potrzeb swoich pracowników, decydując się zarówno na oświetlenie główne (sufitowe), jak i punktowe (na biurkach). Barwa światła powinna być neutralna (ok. 3400-5300 K), by nie usypiać pracowników ani nie przemęczać oczu.

  1. Ergonomiczne meble biurowe

Jeśli pragniesz wspierać kreatywność swoich pracowników, najpierw zadbaj o ich komfort fizyczny. Niewygodne krzesło, zbyt niskie biurko czy brak miejsca do przechowywania dokumentów sprawiają, że pracownik nie może skupić się na wykonywaniu obowiązków. Niezależnie od tego, czy stosujesz system gorących biurek, czy też zapewniasz pracownikom przypisane stanowiska, zadbaj o to, by miejsca pracy były ergonomiczne. Wygodne krzesła wspierają też układ kostny, co redukuje ilość zwolnień lekarskich spowodowanych bólem kręgosłupa. 

  1. Dostęp do strefy ciszy

Kreatywność w pracy biurowej wymaga odpowiednich warunków i regularnych przerw. Pracownicy z osobowością introwertyczną często wykazują się niezwykle kreatywnymi pomysłami, lecz z drugiej strony szybko się męczą podczas pracy w grupie. Zadbaj o ich potrzeby i pozwól im ładować wewnętrzne baterie w specjalnie stworzonych strefach ciszy. W takiej strefie pracownik może odpocząć, zebrać myśli i popracować w samotności nad projektem, który następnie zaprezentuje zespołowi. Obecność stref ciszy jest szczególnie ważna w open space’ach, w których niekiedy trudno o prywatność.