Jak zaaranżować łazienkę biurową
28
kwi

Jak zaaranżować łazienkę biurową? Praktyczne porady i inspiracje

Łazienka dla pracowników to pomieszczenie, którego nie może zabraknąć w żadnym biurze, a aranżacja łazienki biurowej powinna być nie tylko funkcjonalna, ale też nowoczesna i spójna. W dzisiejszym wpisie przedstawimy garść porad i inspiracji, na które warto zwrócić uwagę, aranżując łazienkę w biurze.

Łazienka dla pracowników a przepisy prawne

Przed rozpoczęciem projektu należy zapoznać się z wymaganiami dla toalet w miejscu pracy. Każdy pracownik powinien mieć nieprzerwany dostęp do łazienki, a szczegółowe informacje na ten temat reguluje załącznik do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Rozdział 4: Ustępy).

Projekt łazienki w biurze powinien uwzględniać m.in. następujące kwestie:

  • toaleta w lokalach usługowych powinna się znajdować w odległości nie większej niż 75 m od stanowiska pracy,
  • toaleta dla pracowników powinna znaleźć się na każdej kondygnacji budynku, chyba że na danej kondygnacji pracuje mniej niż 10 osób (w tym przypadku toaleta w biurze może znajdować się na sąsiednim piętrze),
  • wejściowe pomieszczenie sanitarne dla pracowników powinno być wyposażone w umywalki z dopływem ciepłej i zimnej wody (1 umywalka na 3 miski WC lub pisuary),
  • miski WC i pisuary powinny być podłączone do kanalizacji i spłukiwane bieżącą wodą,
  • szerokość przejścia pomiędzy jednostronnie rozmieszczonymi kabinami ustępowymi powinna wynosić min. 1,3 m,
  • pomieszczenia sanitarne dla pracowników powinny być wyposażone w samoczynnie zamykające się drzwi,
  • na każdych 30 mężczyzn powinna przypadać min. 1 miska WC i 1 pisuar (także przy mniejszej liczbie pracowników),
  • na każde 20 kobiet powinna przypadać min. 1 miska WC (także przy mniejszej liczbie pracownic).

Funkcjonalna łazienka w biurze

Projekt łazienki dla pracowników powinien być nie tylko zgodny z przepisami prawnymi, ale również funkcjonalny. Aranżując łazienkę, warto więc przemyśleć kilka kwestii, takich jak montaż prysznica, uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych, zastosowanie łatwych w czyszczeniu materiałów czy wprowadzenie praktycznych akcesoriów dla kobiet.

Prysznic w biurze

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest prysznic w biurze, choć jego montaż nie jest wymagany poza zakładami, w których pracuje się fizycznie. Natrysk w łazience biurowej jest jednak praktycznym elementem, którego obecność szczególnie docenia się latem. Dzięki prysznicowi pracownik może na przykład odświeżyć się przed ważnym spotkaniem z klientem lub przyjść do pracy od razu po treningu.

Jeśli pragniesz zaspokoić oczekiwania zatrudnionych osób, zadbaj o ten element, przygotowując projekt. Toaleta w biurze nie jest już zwyczajnym pomieszczeniem sanitarnym, lecz miejscem dostosowanym do potrzeb pracowników. Decydując się na montaż prysznica w biurze, ponownie zwróć uwagę na treść załącznika do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (Rozdział 3: Umywalnie i pomieszczenia z natryskami).

Łazienka dla niepełnosprawnych

Mówiąc o funkcjonalności, nie można pominąć potrzeb pracowników niepełnosprawnych. Jeśli firma zatrudnia takie osoby, należy zapewnić im odpowiednio przystosowaną łazienkę, pamiętając o wymiarach sprzętów, wysokości umywalki, uchwytach i poręczach, które są równie ważne co cała aranżacja. Toaleta w biurze, w którym pracują osoby niepełnosprawne, powinna zapewniać prywatność, wygodę i swobodę ruchów.

Materiały łatwe w czyszczeniu

Funkcjonalna łazienka w biurze to taka, którą można łatwo utrzymać w czystości. Przygotowując projekt łazienki dla pracowników, nie można więc pominąć kwestii higienicznych. Oto kilka rozwiązań, które ułatwią utrzymanie pomieszczenia w czystości:

  • płytki – najprostsze rozwiązanie, które jest wytrzymałe, wodoodporne i łatwe w czyszczeniu,
  • farba hydrofobowa – alternatywą dla płytek jest farba odporna na wodę, plamy, szorowanie, grzyby i pleśń, która daje więcej możliwości niż płytki i jest łatwiejsza w aplikacji (pamiętaj jednak, by wybrać wysokiej jakości farbę przeznaczoną do łazienek),
  • gres – płytki gresowe świetnie imitują różne gatunki drewna, a przy tym są niedrogie, wytrzymałe i odporne na wilgoć,
  • beton architektoniczny – modny, gładki, wodoodporny i pozbawiony fug beton to idealny wybór do nowoczesnych łazienek,
  • bezkołnierzowa miska WC – miska bezrantowa nie ma trudno dostępnych zakamarków, w których lubią rozwijać się bakterie, dlatego jest bardziej higieniczna i łatwiejsza w czyszczeniu,
  • armatura podtynkowa – nieestetyczny osad z kamienia to cecha szczególna armatury natynkowej, dlatego warto wybrać elementy podtynkowe, które są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu.

Z myślą o kobietach

Łazienka w lokalach usługowych, w których pracują kobiety, powinna być wyposażona w praktyczne dodatki, takie jak zestaw igieł i nici, plastry na odciski, artykuły higieniczne, waciki kosmetyczne, nici dentystyczne, suchy szampon, miniaturki perfum czy kilka par rajstop. To miły akcent, który czasem naprawdę ratuje sytuację i zapewnia kobietom komfort w przypadku wystąpienia nagłej potrzeby.

Design, kolory i dodatki

Aranżacja łazienki biurowej to zarówno aspekty praktyczne, jak i estetyczne. Korzystanie z pięknej, designerskiej toalety jest przyjemne, dlatego warto zainwestować w dobry projekt łazienki dla pracowników. W końcu łazienka w firmie to nie tylko miejsce, w którym załatwia się potrzeby fizjologiczne, lecz także przestrzeń, gdzie można przez chwilę pobyć w samotności czy uspokoić się po trudnej rozmowie z klientem.

Kolory w łazience

Zadbaj o to, by kolorystyka łazienki dla pracowników pozytywnie wpływała na nastrój. Zrezygnuj ze sterylnej bieli, która kojarzy się ze szpitalem, a jeśli już decydujesz się na biel, pamiętaj, by przełamać ją innym kolorem, na przykład czernią czy elementami imitującymi drewno.

Warto również wiedzieć, w jaki sposób poszczególne kolory oddziałują na nasz mózg i wykorzystać te informacje podczas aranżacji łazienki w biurze:

  • niebieski – wycisza, pobudza wyobraźnię i sprzyja skupieniu,
  • zielony – działa kojąco na wzrok, dlatego świetnie sprawdza się podczas krótkiej przerwy od komputera,
  • fioletowy – działa uspokajająco i inspirująco,
  • czerwony – pobudza do działania, choć w nadmiarze może rozdrażniać,
  • żółty – ożywia i inspiruje, lecz jego nadmiar może nadmiernie pobudzać,
  • pomarańczowy – wzmacnia kreatywność i poprawia samopoczucie,
  • szary – prezentuje się stylowo, lecz jego nadmiar może wywoływać znudzenie,
  • brązowy – uspokaja i nadaje wnętrzu przytulność.

Sprawdź także: Jak rozwijać kreatywność pracowników? 6 skutecznych sposobów

Dodatki do łazienki

Design łazienki powinien być spójny z branżą, dlatego możesz śmiało wprowadzać dodatki związane z działalnością firmy, a nawet umieścić logo marki w pomieszczeniu. Wykorzystaj potencjał, jaki drzemie w tym wnętrzu, aby poprawiać samopoczucie pracowników i motywować ich do działania.

Możesz to zrobić na przykład poprzez zabawne, kreatywne lub inspirujące plakaty, które niosą przesłanie i budują klimat. W łazience biurowej świetnie sprawdzą się też rośliny doniczkowe, które lubią wilgoć, takie jak paproć, bluszcz, skrzydłokwiat, zamiokulkas czy zielistka. Dzięki roślinom wnętrze stanie się bardziej przytulne, dlatego jest to najprostszy i najtańszy sposób na urozmaicenie aranżacji.

Sprawdź także: Rośliny w biurze – kwiaty doniczkowe i zielone ściany

Rozwiązania ekologiczne i nowości

Nowoczesne łazienki dla pracowników to łazienki ekologiczne. Z pomieszczenia każdego dnia korzysta co najmniej kilka osób, dlatego warto zadbać o rozwiązania mające na celu zmniejszenie zużycia wody i prądu.

Oto kilka propozycji:

  • bezdotykowa armatura łazienkowa – dzięki temu, że elektronicznie sterowana bateria uruchamia wodę wyłącznie wtedy, gdy podkładamy ręce, można obniżyć zużycie wody nawet o 50%,
  • bateria z termostatem – użytkownik szybciej otrzymuje podgrzaną wodę, a tym samym krócej korzysta z baterii,
  • toaleta myjąca – łączy funkcje bidetu i miski WC, dzięki czemu zmniejsza zużycie papieru toaletowego i zwiększa komfort użytkowania,
  • miska WC ograniczająca zużycie wody – zastosowanie miski o specjalnym kształcie pozwala na spłukiwanie przy zużyciu mniejszej ilości wody,
  • pisuary spłukiwane bez użycia wody – zastosowanie specjalnego pierścienia żelowego w syfonie sprawia, że nieprzyjemne zapachy nie wydostają się z pisuaru,
  • ekologiczne detergenty – coraz więcej producentów oferuje środki czystości przyjazne dla środowiska, np. na bazie kwasu cytrynowego czy kwasu mlekowego,
  • energooszczędne oświetlenie – oświetlenie LED, halogeny, świetlówki kompaktowe lub czujnik ruchu to rozwiązania, które pozwalają obniżyć zużycie energii.

Sprawdź także: Energooszczędne rozwiązania dla biur. 5 sprawdzonych patentów

Jak wykonać projekt łazienki dla pracowników?

Aranżacja łazienki w biurze wymaga wiedzy, pomysłu i przygotowania. Stwórz piękną, funkcjonalną i ekologiczną łazienkę, która inspiruje, zapewnia prywatność i redukuje stres. Zleć projekt łazienki dla pracowników specjalistom z Moderne Investering – wspólnie stworzymy nowoczesne wnętrze zainspirowane potrzebami osób, które zatrudniasz.