Kolory w biurze
02
cze

Kolory w biurze – czy mogą wspierać pracowników?

Na co zwracasz uwagę, wybierając kolory do domu? Z pewnością zależy Ci na tym, by działały kojąco i relaksująco, dlatego niewiele osób decyduje się na intensywną czerwień w sypialni czy czerń w kuchni. Kolory doskonale sprawdzają się do sterowania nastrojem, co warto wykorzystać nie tylko w domu, ale również w pracy. Jak wspierać kreatywność pracowników, dobierając kolory do pracy w biurze?

Kolor prawdę ci powie

Badania dowodzą, że kolory mają wpływ na nasze samopoczucie i wyniki w pracy. Zanim więc zdecydujesz się na intensywną zieleń w strefie relaksu czy sterylną biel w łazience, sprawdź, jak poszczególne kolory oddziałują na zmysły.

 • Żółty – kojarzony ze słońcem i radością, pobudza pozytywne myślenie i stymuluje do działania.
 • Pomarańczowy – soczysty i energetyczny kolor, który wspiera kreatywność i pozytywne myślenie. Warto stosować go z umiarem, na przykład w postaci dodatków.
 • Czerwony – pobudza do działania i motywuje, lecz w nadmiarze może wywoływać rozdrażnienie.
 • Różowy – kojarzony z kobiecością i delikatnością, zwalcza niepokój i negatywne myśli, lecz należy go stosować z rozwagą, by wnętrze nie stało się zbyt cukierkowe.
 • Fioletowy – działa uspokajająco i wyciszająco, dlatego świetnie sprawdzi się w chillout roomach.
 • Zielony – kolor natury i roślin, odciąża wzrok, działa odświeżająco i korzystnie wpływa na samopoczucie.
 • Niebieski – uspokaja, inspiruje i sprzyja koncentracji. Nadmiar niebieskiego może jednak stwarzać wrażenie chłodu, dlatego należy go odpowiednio równoważyć, na przykład poprzez łączenie z delikatną szarością.
 • Brązowy – kolor natury i ziemi, prezentuje się stylowo, choć w nadmiarze może przytłaczać.
 • Czarny – doskonale sprawdza się w zestawieniu z innymi kolorami (np. białym, szarym lub czerwonym). Jego obecność sprawia, że wnętrze wygląda luksusowo i nowocześnie.
 • Szary – stylowy i niezwykle modny, wycisza i sprzyja skupieniu, choć jego nadmiar może powodować znudzenie i przygnębienie.
 • Biały – optycznie powiększa wnętrze i cechuje się uniwersalnością. Nadmiar bieli obciąża jednak wzrok i sprawia, że wnętrze wygląda zbyt sterylnie.

Energetyczne kolory w biurze – gdzie jest ich miejsce?

Czerwony motywuje i pobudza do działania, a pomarańczowy poprawia samopoczucie – oczywiście nie w nadmiarze. Energetyczne kolory w biurze warto stosować w postaci dodatków, takich jak podkładka pod mysz, lampka, obicie krzesła czy firmowy notes. Intensywny kolor w biurze sprawdzi się także w miejscach, które nie służą do pracy, takich jak korytarz, play room, kuchnia czy łazienka. 

Jak łączyć kolory w biurze? 5 żywiołów feng shui

Wiemy już, że nadmiar jednego koloru może działać drażniąco lub przygnębiająco. Jak więc łączyć kolory w biurze, by całość prezentowała się modnie i wspierała kreatywność pracowników? Podczas tworzenia aranżacji warto kierować się pięcioma żywiołami feng shui: ogniem, metalem, ziemią, wodą i drzewem.

Kolory w biurze – feng shui:

 1. Ogień – czerwony, żółty, pomarańczowy i fioletowy wspierają dążenie do sukcesu i dobrej reputacji, pobudzają kreatywność oraz korzystnie wpływają na komunikację. Idealne do działów zajmujących się projektowaniem i pracą twórczą.
 2. Metal – biały, szary i srebrny wspierają efektywność oraz sprzyjają wykonywaniu prac, w których liczy się precyzja. Doskonałe do działu kadr, księgowości i IT.
 3. Ziemia – beżowy, jasny żółty i brązowy zapewniają spokój i stabilność oraz wzbudzają zaufanie. Kolory ziemi sprawdzą się m.in. w recepcji i gabinecie szefa.
 4. Woda – niebieski i granatowy dają poczucie spokoju, sprzyjają dobrej komunikacji i wspierają tworzenie profesjonalnego wizerunku. Kolory wody dobrze sprawdzą się w sali konferencyjnej, gabinecie prezesa i miejscu spotkań z klientami.
 5. Drzewo – brązowy i zielony wspierają harmonię w miejscu pracy, symbolizują rozwój i wpływają na dobre samopoczucie. Kolory drzewa idealnie pasują do stref związanych z odpoczynkiem, takich jak chillout room czy kuchnia.

Modne kolory ścian w biurze to nie wszystko – ważne, by kolorystyka była dopasowana do potrzeb pracowników i skutecznie wspierała ich kreatywność.

Nie masz pewności, jakie kolory w biurze będą wyglądały najlepiej? Zaufaj ekspertom i stwórz projekt razem z Moderne Investering!