
Nowoczesny projekt biura coworkingowego – co powinien zawierać?
Z biur coworkingowych najczęściej korzystają młode osoby pracujące w branżach kreatywnych i sektorze IT. W związku z rosnącą popularnością współdzielonych miejsc pracy właściciele biur coworkingowych muszą dopasować się do oczekiwań swoich klientów. Projekt biura coworkingowego powinien więc być inspirujący, kreatywny i sprzyjający skupieniu. O czym należy pamiętać, projektując taką przestrzeń?
Biuro coworkingowe – co to?
Zacznijmy od podstaw, czyli krótko zdefiniujmy pojęcie coworkingu. Wszystko zaczęło się w 1999 roku, kiedy to Brian DeKoven pierwszy raz użył tego słowa w odniesieniu do metody mającej ułatwiać współpracę i spotkania biznesowe. Pierwsze oficjalne biuro coworkingowe na świecie zostało założone w 2005 roku w San Francisco. Do Polski trend ten dotarł w 2009 roku i szybko znalazł swoich zwolenników.
Ideą biur coworkingowych jest współpraca z innymi osobami dzielącymi tę samą przestrzeń. Projekt biura coworkingowego powinien więc sprzyjać komunikacji i ułatwiać nawiązywanie relacji. To właśnie dlatego biuro coworkingowe jest najczęściej przestrzenią typu open space wyposażoną we współdzielone stoły lub meble modułowe. Z takich biur najczęściej korzystają freelancerzy i pracownicy zdalni, którzy szukają alternatywy dla pracy w domu i chcą nawiązać nowe kontakty biznesowe.
Jakie powinno być biuro coworkingowe?
Komfort oznacza produktywność, o czym pamiętają osoby pragnące wynająć biuro coworkingowe. Warszawa to niezwykle konkurencyjne środowisko, dlatego projektując biuro do wspólnej pracy, warto pamiętać o kilku elementach, których nie może zabraknąć w takim wnętrzu.
Biuro coworkingowe powinno być:
- Elastyczne – coworking sprzyja współpracy, dlatego zastosowane rozwiązania muszą być elastyczne: mowa tu m.in. o meblach modułowych, podziale na strefy, mobilnych ściankach, miejscu do spotkań z klientami czy budkach do rozmów telefonicznych.
- Dopasowane do potrzeb – ergonomiczne meble biurowe, kuchnia z ekspresem do kawy, kserokopiarka czy budki akustyczne, w których można w ciszy porozmawiać przez telefon, to tylko kilka elementów, jakich oczekują freelancerzy,
- Inspirujące – w domowych warunkach nie każdy może sobie pozwolić na żywą roślinność, huśtawkę, welurową sofę, designerskie oświetlenie czy akwarium z rybkami, dlatego warto zrobić mały research i skorzystać ze światowych trendów podczas aranżowania biura,
- Designerskie – projekt biura coworkingowego powinien być nowoczesny i spójny, np. inspirowany stylem loftowym albo zgodny z zasadami feng shui czy najnowszymi trendami wnętrzarskimi,
- Innowacyjne – gadżety ułatwiające pracę są mile widziane w biurach coworkingowych, np. słuchawki wygłuszające, ładowarki indukcyjne montowane w blatach, interaktywne tablice, oczyszczacze i nawilżacze powietrza, ergonomiczne podstawki pod laptopa i inne kreatywne akcesoria biurowe.
Aranżacja biura coworkingowego – jak odróżnić się od konkurencji?
Szacuje się, że do 2022 roku w biurach coworkingowych może pracować nawet 5 milionów Polaków. Rosnąca popularność pracy zdalnej powoduje zwiększone zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania. Jednak jak stworzyć projekt biura coworkingowego, który będzie nas odróżniał od konkurencji?
- Personalizacja – pozwól swoim klientom współtworzyć przestrzeń, zapewniając im dostęp do szafek na prywatne rzeczy (np. własny kubek) czy tablic przeznaczonych do rysowania, zapisywania myśli lub zostawiania ogłoszeń dla innych freelancerów.
- Nisza – duża liczba zainteresowanych umożliwia stworzenie niszy, np. biura coworkingowego dla rodziców, kobiet czy miłośników kotów, roślin doniczkowych, kaw specialty, orientalnej kuchni albo muzyki metalowej. Określając grupę odbiorców, łatwiej dopasować aranżację do potrzeb klientów.
- Technologia – z nowych technologii możesz korzystać już na etapie pozyskiwania klienta. Mowa tu o własnej stronie internetowej, reklamach w sieci czy intuicyjnej aplikacji, która umożliwia rezerwowanie i opłacanie biurka online.
- Zdrowie – zadbaj o ten aspekt nie tylko w czasach pandemii, wyposażając biuro w środki do dezynfekcji, ścianki działowe, oczyszczacze powietrza czy ergonomiczne meble modułowe. Warto również pójść o krok dalej i zaoferować swoim klientom zniżki na siłownię oraz inne atrakcyjne bonusy.
- Ekologia – eko jest w modzie, dlatego aranżacja biura coworkingowego powinna wpisywać się w eko trendy. Zastosuj naturalne materiały, wprowadź system segregacji odpadów i zadbaj o akcesoria bez plastiku.
Chcesz zamówić profesjonalny i nowoczesny projekt biura coworkingowego? Warszawa to punkt startowy Moderne Investering – tutaj działamy na co dzień, lecz naszą ofertę kierujemy również do klientów spoza stolicy.
0 comments