04
lis

Rośliny w biurze – kwiaty doniczkowe i zielone ściany w projektach fit out

Modna aranżacja biur nie ma dziś nic wspólnego z projektowaniem sterylnych przestrzeni. Wręcz przeciwnie, coraz częściej w biurach pojawiają się żywe rośliny, a niektóre wnętrza przypominają prawdziwe dżungle! O cudownym wpływie roślin na skupienie i samopoczucie można powiedzieć wiele, dlatego nic dziwnego, że zielone ściany pojawiają się niemal w każdym projekcie fit out. Dlaczego warto wprowadzić zieleń do wnętrza firmy i jakie rośliny do biura sprawdzą się najlepiej?

4 zalety roślin w biurze

Jesteśmy częścią natury, dlatego dobrze czujemy się w jej otoczeniu. Aby cieszyć się pięknym zielonym biurem, warto dobierać rośliny, zwracając uwagę na stopień nasłonecznienia wnętrza. W ciemnych biurach (np. pozbawionych okien) dobrze sprawdzą się paprotki, skrzydłokwiaty, palmy koralowe, filodendrony czy modne monstery. Jednak w jaki sposób rośliny w biurze wpływają na pracowników?

  • Redukcja stresu. Praca w stresującym środowisku nikomu nie wychodzi na zdrowie. Badania przeprowadzone przez australijski UTS potwierdzają, że zielone rośliny w biurze obniżają poziom stresu o ponad 40%. Z kolei wyniki badań opublikowanych w Journal of Physiological Antropology dowodzą, że wąchanie i dotykanie roślin redukuje stres, a mikroby znajdujące się w ziemi doniczkowej (tzw. outdoorfiny) mają działanie antydepresyjne. 
  • Lepsza wydajność pracowników. Redukcja stresu prowadzi bezpośrednio do zmniejszenia liczby zwolnień lekarskich, poprawy wydajności pracowników i zwiększenia satysfakcji z pracy. We wspomnianym już badaniu UTS wykazano, że rośliny w biurze poprawiają wydajność pracowników o więcej niż 10%.
  • Poprawa jakości powietrza. Syndrom chorego budynku (SBS) objawia się m.in. kaszlem, kichaniem, bólem głowy, oczu i gardła, spadkiem koncentracji i nudnościami. Przyczyną SBS jest niska jakość powietrza w miejscu pracy. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego syndromu, należy przede wszystkim zadbać o sprawny system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oraz redukcję szkodliwych substancji z pomieszczenia. Pomocne będą rośliny oczyszczające powietrze w biurze, które mają zdolność neutralizowania gazów, takich jak azot, tlenki siarki, CO2 czy lotne związki organiczne. Rośliny w biurze są także naturalnymi nawilżaczami powietrza, które chronią błony śluzowe przed przesuszeniem, a tym samym zmniejszają podatność organizmu na infekcje
  • Atrakcyjne środowisko pracy. Rośliny biurowe poprawiają samopoczucie pracowników i sprawiają, że klienci lepiej oceniają naszą firmę. Zielone biuro jest postrzegane jako godne zaufania, ciepłe, gościnne, stabilne, wyważone, dobrze zarządzane, troskliwe i dbające o potrzeby pracowników.

Zielone ściany do biura jako alternatywa dla roślin doniczkowych

Rośliny w biurze wyglądają wspaniale, pod warunkiem, że się o nie troszczymy. Im większa liczba roślin, tym więcej obowiązków. Nie każdy ma „rękę do kwiatów”, dlatego jeśli wiesz, że w twoim biurze trudno będzie znaleźć osobę odpowiedzialną za regularną pielęgnację, możesz zapomnieć o wizji pięknej dżungli. Specjaliści od fit out mają jednak na to rozwiązanie. Są nimi zielone ściany do biura, które łączą zdrowe właściwości roślin z modną aranżacją wnętrz. 

Aranżacja biur z zastosowaniem zielonych ścian roślinnych podnosi atrakcyjność i funkcjonalność wnętrza, a także wpływa na polepszenie jakości powietrza poprzez regulację jego temperatury, czystości i wilgotności. Co więcej, zielone ściany z roślin mają doskonałe właściwości akustyczne, dzięki czemu skutecznie wygłuszają wnętrza bez konieczności stosowania specjalnych paneli. 

Rośliny doniczkowe w biurze zajmują sporo miejsca, dlatego umieszczenie zieleni na ścianach pozwala zaoszczędzić przestrzeń. W projekcie z wykorzystaniem zielonych ścian można zastosować różnorodne elementy – zarówno te montowane na stałe, jak i jednostronne lub dwustronne ścianki mobilne. Zielone ściany nie wymagają też specjalnej pielęgnacji ani regularnego podlewania – proces ten jest zautomatyzowany, co eliminuje ryzyko przelania lub przesuszenia roślin.  

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zielonych ścian w biurze? Skontaktuj się z Moderne Investering – wspólnie dobierzemy najlepsze rozwiązania dla twojej firmy i stworzymy zielone biuro przyjazne pracownikom i klientom.