open space
26
sie

Stosowanie ścianek panelowych w open space’ach – hit czy kit w 2021 roku?

Stosowanie ścianek działowych w open space’ach dla jednych stanowi ochronę prywatności, dla innych burzy koncepcję otwartej przestrzeni biurowej. Aranżacja biur open space w 2021 roku wciąż jest w modzie, jednak warto w tym miejscu się zastanowić, czy ścianki do open space również wpisują się w tegoroczne trendy.

Jaka jest idea open space?

Biuro typu open space, nazywane w Polsce również otwartą przestrzenią biurową, to koncepcja, którą w 1906 roku powołał do życia Frank Lloyd Wright. Zdaniem amerykańskiego architekta zamknięte pokoje zniewalały myśli, a otwarta przestrzeń miała pomóc w wyburzaniu granic między współpracownikami. Zainspirowane tym pomysłem firmy zaczęły tworzyć pierwsze biura open space, umieszczając wszystkich pracowników w jednym pomieszczeniu – nie zawsze odpowiednio wyciszonym i sprzyjającym skupieniu.

Aby zapewnić pracownikom nieco więcej spokoju i prywatności, w 1950 roku niemiecka grupa architektoniczna Quickborner stworzyła biurka oddzielone od siebie ścianką. To właśnie wtedy przegrody open space zaczęły zyskiwać popularność.

Ścianki panelowe w otwartej przestrzeni biurowej pełnią kilka funkcji:

·         dzielą i organizują wspólną przestrzeń,

·         chronią prywatność,

·         redukują lub tłumią hałas (ścianki akustyczne),

·         nadają wnętrzu spójność i stanowią element dekoracyjny,

·         zawężają i personalizują przestrzeń.

Sprawdź także: Zalety i wady aranżacji typu open space

Ścianki działowe open space w 2021 roku

Większość z nas zmaga się z przemęczeniem i przebodźcowaniem. Pracujemy za długo, śpimy za krótko i przez kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie wpatrujemy się w ekrany komputerów, smartfonów, tabletów i telewizorów. To wszystko sprawia, że odczuwamy problemy z koncentracją i podświadomie szukamy ciszy. Ścianki działowe w open space zapewniają więcej prywatności i wygłuszają nadmiar dźwięków, co sprzyja koncentracji oraz zwiększa wydajność pracownika.

W czasach pandemii i dystansu społecznego ścianki do open space są rozwiązaniem idealnym. W otwartych przestrzeniach znacznie łatwiej można się zarazić, dlatego obecność ścianki stanowi dodatkową barierę dla wirusów. Warto pamiętać, że różnego rodzaju infekcje są z nami przez cały rok, dlatego obecność ścianek w open space’ach jest mile widziana nie tylko w czasach pandemii.

Aranżacja biur open space w 2021 roku jest sporym wyzwaniem ze względu na konieczność zachowania rygorystycznych środków bezpieczeństwa. Jednak można sprostać tym wymaganiom, wprowadzając do biura pewne innowacje, takie jak praca rotacyjna, przegrody open space, pomiar termowizyjny przed wejściem do biura i inne metody ochronne.

Zastanawiasz się, w jaki sposób zaaranżować open space, wykorzystując ścianki panelowe? Zaufaj naszemu doświadczeniu i wspólnie z Moderne Investering stwórz nowoczesne biuro dopasowane do potrzeb Twoich pracowników!