
Sufity podwieszane w przestrzeniach biurowych. Wady i zalety rozwiązania.
Konstrukcja, jaką jest sufit podwieszany, znajduje zastosowanie nie tylko w domach, lecz także w przestrzeniach biurowych. Ten designerski element architektoniczny wpływa na estetykę wnętrza i pełni wiele praktycznych funkcji. Sufity podwieszane do biura to doskonały patent na zakrycie przewodów elektrycznych czy obniżenie pomieszczenia. Choć mogłoby się wydawać, że jest to rozwiązanie pozbawione wad, przed podjęciem decyzji o montażu warto zapoznać się zarówno z zaletami, jak i wadami sufitów podwieszanych.
Sufity podwieszane – zalety
Poprawa właściwości akustycznych wnętrza, zmniejszenie kosztów ogrzewania czy możliwość ukrycia nieestetycznych przewodów to tylko kilka zalet sufitów podwieszanych, które są jednym z najczęstszych rozwiązań stosowanych w przestrzeniach biurowych.
Redukcja hałasu – hałas w biurze wywołany rozmowami, przemieszczaniem się, działaniem sprzętów czy dźwiękami z zewnątrz utrudnia koncentrację, a tym samym obniża wydajność pracowników. Sufity podwieszane to skuteczny sposób na zapewnienie komfortu akustycznego wszystkim osobom pracującym w biurze. Dzięki temu, że podwieszany sufit pochłania dźwięk, zamiast go odbijać, unikamy efektu pogłosu i wyciszamy wnętrze. Im grubszy i cięższy sufit, tym lepsze są jego właściwości akustyczne.
Instalacja nietypowego oświetlenia – w związku z tym, że niektórych nowoczesnych opraw nie da się zamontować w tradycyjnym suficie, wiele osób decyduje się na sufity podwieszane. Przy takim wyborze nie musimy ograniczać się wyłącznie do opraw nastropowych, lecz możemy zastosować designerskie oprawy oświetleniowe i efekty świetlne, takie jak oczka halogenowe czy modne oprawy typu downlight.
Ukrycie niedoskonałości i przewodów – podwieszany sufit to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zamaskowanie pęknięć, nierówności i krzywizn. O ile nie decydujesz się na aranżację industrialną, możesz również za pomocą sufitu podwieszanego zasłonić ciągi wentylacyjne, przewody elektryczne, rury i inne elementy, które nie zostały wkute w strop.
Zmiana proporcji pomieszczenia – za pomocą sufitu podwieszanego możemy zarówno obniżyć, jak i podwyższyć pomieszczenie. Zbyt wysokie wnętrza generują duże straty ciepła, mają słabe właściwości akustyczne i są niezbyt przytulne, dlatego sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych rozwiąże kilka problemów naraz. Z kolei w zbyt niskich pomieszczeniach wystarczy zamontować płyty lustrzane, które optycznie podwyższą wnętrze.
Oszczędność energii – ciepło ucieka do góry, dlatego im wyższe pomieszczenie, tym większe straty ciepła i rachunki za energię. Biurowe sufity podwieszane to ekonomiczne rozwiązanie, które zmniejszy koszty ogrzewania. Aby zadbać o jeszcze lepszą izolację cieplną, można wypełnić powstałą przestrzeń za pomocą wełny mineralnej.
Nowoczesny design – sufit podwieszany jest nie tylko funkcjonalny, lecz również designerski. Dzięki wielu możliwościom aranżacyjnym sufit można w pełni dopasować do własnych preferencji, dodając efektowne oświetlenie lub formując dowolne kształty. Sufit można również wykorzystać do podziału wnętrza na strefy, np. w przypadku biur typu open space.
Biurowe sufity podwieszane – wady
Choć to rozwiązanie ma zdecydowanie więcej zalet, nie jest niestety pozbawione wad. Montaż sufitu podwieszanego jest szczególnie ryzykowny w starych budynkach, które nie są przystosowane do dodatkowego obciążenia. O czym należy pamiętać, decydując się na modne sufity podwieszane do biura?
Ryzyko naruszenia konstrukcji – przed zdecydowaniem się na montaż sufitu podwieszanego należy sprawdzić wytrzymałość stropu. Ta czynność kontrolna jest szczególnie ważna w budynkach starych, w których konstrukcja poddawana jest wieloletniej eksploatacji. Montaż ciężkiego sufitu z dodatkowymi elementami oświetleniowymi może obciążyć słabą konstrukcję, dlatego należy sprawdzić, czy strop wytrzyma dodatkowe obciążenie.
Nie do wszystkich pomieszczeń – w większości pomieszczeń biurowych możemy śmiało montować sufit podwieszany. Należy jednak pamiętać o tym, że we wnętrzach takich jak łazienka czy kuchnia montujemy sufit z płyt odpornych na działanie wilgoci – w tym przypadku nie sprawdzą się płyty drewniane czy gipsowo-kartonowe.
Uwaga na nieszczelności! – zabudowa instalacji gazowych wiąże się z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń. Jeśli bowiem pojawi się nieszczelność, jej wykrycie może być utrudnione, a usunięcie awarii może wiązać się z demontażem płyt. To rozwiązanie nie sprawdza się także w przypadku zalania pomieszczenia, które może skutkować koniecznością wymiany konstrukcji.
Mimo kilku wad biurowe sufity podwieszane stanowią jeden z najpopularniejszych elementów architektonicznych, który nie traci popularności mimo upływu lat. Zastanawiasz się nad montażem sufitu podwieszanego w swoim biurze? Skontaktuj się z nami – specjaliści z Moderne Investering pomogą uzyskać stosowne pozwolenia i doradzą wybór najlepszych rozwiązań do Twojej przestrzeni biurowej!
0 comments