09
lip

Sufity w powierzchniach biurowych – nowe trendy

Nowoczesne biura coraz częściej są otwartymi pomieszczeniami (ang. open space), w których wszyscy mogą pracować wspólnie. W wielu firmach nawet szefowie mają swoje stanowiska obok pracowników, dzięki czemu mogą wprowadzać atmosferę jednej wspólnej rodziny i równocześnie utrzymywać dyscyplinę. Otwarte przestrzenie mają jednak jeden podstawowy problem – bez zastosowania odpowiednich systemów akustycznych będziemy borykać się z niekomfortowym echem. Z pomocą przychodzą nowe trendy w projektowaniu sufitów biurowych.

Komfort akustyczny ponad wszystko

Duże otwarte pomieszczenia mają to do siebie, że panuje w nich hałas, który znacznie obniża komfort akustyczny pracowników. Planując remont przestrzeni biurowej, warto więc zadbać nie tylko o designerski wygląd sufitu, lecz przede wszystkim o jego odpowiednią akustykę. Projekt biura powinien uwzględniać potrzeby pracowników, którzy w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie hałasu są bardziej zestresowani i mniej produktywni.

Sufity monolityczne do biur w stylu skandynawskim

Aranżacja biura w nowoczesnym stylu skandynawskim nie może się obejść bez podwieszanego sufitu monolitycznego. Sufit monolityczny, jeden z najgorętszych trendów tego sezonu, wyróżnia się brakiem widocznych łączeń między płytami. Bezspoinowy sufit doskonale współgra więc z nowoczesnymi wnętrzami, szczególnie tymi, w których dominują jasne kolory. Oprócz walorów estetycznych monolityczne sufity wyróżniają się również walorami akustycznymi – doskonale pochłaniają dźwięk, zapewniając pracownikom komfort.

Biura w stylu loftowym i rustykalnym

Małe wnętrza możemy powiększyć poprzez odsłonięcie sufitu. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie we wnętrzach utrzymanych w stylu rustykalnym lub loftowym. Odsłonięte przewody oświetleniowe, klimatyzacyjne i wentylacyjne, rury, belki drewniane, konstrukcje stalowe i inne elementy, które kojarzone są głównie z fabrykami, obecnie coraz częściej pojawiają się w biurach. Decydując się na odsłonięty sufit, warto skorzystać z usług profesjonalnego architekta, który rozwiąże najważniejszy problem takiej inwestycji, jakim ponownie jest komfort akustyczny. Przy odsłoniętych sufitach wykorzystuje się najczęściej panele i meble akustyczne. Warto również wprowadzić do biura zieleń – rośliny tłumią hałas, a przy tym wpływają korzystnie na zdrowie i samopoczucie pracowników.