Wpływ sytuacji kryzysowej na rozwój fit out
Wiele branż ucierpiało wskutek obecnej sytuacji, a najwięcej mówi się o kryzysie w sektorze kulturalno-rekreacyjnym. Tymczasem jedna branża może oddziaływać na pozostałe, zwłaszcza takie, których działalność jest uzależniona od powodzenia innych przedsiębiorców. Trudna sytuacja finansowa zmusza bowiem firmy do ostrożnego zarządzania budżetem i odłożenia planów takich jak rozbudowa strony internetowej czy remont biura. Warszawa jest dziś w takiej samej sytuacji jak Berlin czy Londyn, a tutejsze firmy stają przed identycznymi wyzwaniami. Odkryjmy więc wszystkie karty i przyjrzyjmy się wpływowi sytuacji kryzysowej na rozwój fit out w Polsce i na świecie.
Lockdown, czyli czas na remont
Restauracje, salony fryzjerskie czy hotele rzadko kiedy mogą pozwolić sobie na przerwę w działalności. Właściciele dobrze prosperujących biznesów nie wpadli w panikę, lecz kreatywnie wykorzystali moment przymusowego zamknięcia lokalu. Właśnie w tym momencie wielu przedsiębiorców zwróciło się w stronę fit out, inwestując w kompleksowe prace wykończeniowe lub metamorfozę wnętrza. Wszystko po to, by w nowej rzeczywistości przywitać klientów w lokalu, który już dawno domagał się odświeżenia.
Projekt biur przyszłości
Choć fit out ma wiele wspólnego z przewidywaniem trendów, nikt nie był w stanie przewidzieć tego, co wydarzy się na świecie w 2020 roku. Powoli wszyscy przyzwyczajamy się do nowej codzienności i szukamy rozwiązań, które nam w tym pomogą. W związku z tym, że biura funkcjonują obecnie inaczej niż dotychczas, branża fit out stanęła przed zupełnie nowymi wyzwaniami. W najbliższych miesiącach fit out będzie skupiał się na projektowaniu „biur przyszłości”, czyli elastycznych wnętrz, które można łatwo zaadaptować do aktualnych potrzeb.
Projekt biur przyszłości jest odpowiedzią na takie problemy jak utrzymywanie dystansu społecznego, łączenie systemu rotacyjnego z pracą zdalną, dostarczanie technologii do sprawnej i zdalnej komunikacji czy tworzenie stanowisk do bezpiecznej pracy z klientem. Rosnąca popularność pracy zdalnej wiąże się też z dodatkowymi potrzebami pracowników, a wyposażenie ich w służbowy sprzęt i meble może być w przyszłości standardem.
Fit out ekologicznych biur
Kiedy wszyscy byliśmy zamknięci w domach, świat obiegła informacja, że delfiny wróciły do Włoch, a na zdjęciach satelitarnych zaobserwowano czystsze powietrze nad Europą i Chinami. Globalne ocieplenie przestało być powtarzaną w szkołach ciekawostką, a stało się realnym zagrożeniem, które jesteśmy w stanie odczuć na własnej skórze. Nic więc dziwnego, że rośnie świadomość ekologiczna przedsiębiorców, którzy zauważają, że firmy „eco-friendly” są lepiej postrzegane przez klientów.
Branża fit out ma więc szerokie pole do popisu, gdyż jest w stanie zaoferować firmom nie tylko wnętrza przyjazne pracownikom i klientom, lecz także środowisku. Projekt biur ekologicznych obejmuje m.in. korzystanie z certyfikowanych produktów (np. pochodzących z recyklingu), naturalnych materiałów, energooszczędnych rozwiązań, energii odnawialnej czy zaawansowanego systemu segregacji odpadów.
0 comments