09
lip

Wykończenie powierzchni biurowej – nowe materiały i style

Dynamiczne tworzenie nowych miejsc pracy w Polsce znacząco wpływa na wzrost zapotrzebowania na powierzchnie biurowe. Na remont przestrzeni biurowej decyduje się coraz więcej przedsiębiorców pragnących scalić projekt biura z wizerunkiem firmy i odpowiedzieć na potrzeby pracowników. Jakie materiały i style dominują aktualnie w sektorze wykończeń powierzchni biurowych?

Coworking w biurze

Z mody biurowej dawno już wyszły przestrzenie zamknięte, oparte na tworzeniu małych pomieszczeń, w których pracuje kilka osób. Projektanci wnętrz stawiają dziś na przestrzenie coworkingowe, które pierwotnie zostały stworzone dla freelancerów. Idea coworkingu opiera się na samodzielnej pracy wielu osób w jednej przestrzeni biurowej. Inspirację tym trendem można dziś zauważyć w nowoczesnych biurach – przestrzeń coworkingowa pozwala zredukować koszty i umożliwia zarówno pracę grupową, jak i indywidualną.

Ekologiczne materiały

Nowoczesna przestrzeń biurowa stworzona jest z materiałów ekologicznych. Wielu projektantów inspiruje się stylem skandynawskim, który oparty jest na lekkich materiałach drewnianych. Dużą popularnością cieszą się meble wykonane z płyty komórkowej, której wewnętrzna struktura imituje plaster miodu. Płyta komórkowa jest lekka, wytrzymała i ekologiczna, a po okresie użytkowania może być poddana recyklingowi. Aranżacja biura nowoczesnego skupia się również na doborze funkcjonalnych dodatków, takich jak tablice korkowe i kredowe czy budki telefoniczne do biura, które umożliwiają pracownikom odbywanie swobodnych rozmów telefonicznych lub pracę nad ważnym zadaniem w odosobnieniu.

Trendy wyznaczane przez potrzeby pracowników

Właściciele biur coraz częściej wybierają takie projekty, które mogą znacząco podwyższyć komfort i efektywność pracowników. Często słyszymy, że przestrzeń biurowa powinna być przyjazna dla pracownika – jednak co to właściwie oznacza? W biurze spędzamy co najmniej 8 godzin dziennie, dlatego powinniśmy czuć się w nim dobrze. Nowoczesne trendy wykończeniowe opierają się stosowaniu ergonomicznych rozwiązań mających na celu zwiększenie produktywności pracownika przez zapewnienie mu komfortu. Ergonomiczne stanowisko pracy wpływa korzystnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, a przy tym sprawia, że wolniej się męczymy i jesteśmy bardziej zmotywowani do działania. Aranżacja biura powinna więc obejmować tworzenie stref przeznaczonych do pracy w grupie, pracy samodzielnej, odpoczynku czy spotkań z klientami. Projekt biura przyjaznego pracownikowi powinien również obejmować wprowadzenie roślin oraz umożliwienie osobom zatrudnionym dostosowania stanowiska pracy do własnych potrzeb i upodobań. Planując szybki remont przestrzeni biurowej, warto postawić na usługi fit out, które pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze przy minimum formalności.