15
lis

Zalety i wady aranżacji typu open space.

Wraz z pojawieniem się dużych międzynarodowych korporacji w Polsce nastała moda na open space. Co to tak właściwie jest? Open space to po prostu jeden ze sposobów na aranżację i organizację przestrzeni biurowej, który jest całkowitym przeciwieństwem odgrodzonych ścianami gabinetów. Zastanawiasz się, czy warto postawić na ten trend? Otwarta przestrzeń biurowa ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, dlatego przed podjęciem decyzji zapoznaj się z zaletami i wadami tego rozwiązania. 

Zalety open space

Niższe koszty wynajmu i eksploatacji, łatwiejsza komunikacja między pracownikami i podkreślenie równości zatrudnionych osób to najważniejsze zalety przestrzeni biurowych typu open space. Warszawa jest miastem z najdroższymi powierzchniami biurowymi, dlatego warto szukać rozwiązań zmniejszających koszty eksploatacji biura. 

  • Oszczędność miejsca i pieniędzy

Aranżacja pojedynczych biur jest czasochłonna i kosztowna. Nawet najmniejsze biuro musimy wyposażyć w meble, a oprócz tego należy także zadbać o oświetlenie, klimatyzację, ogrzewanie, wentylację czy malowanie ścian. W open space na jednej przestrzeni może pracować nawet kilkadziesiąt osób, którym musimy zapewnić meble i sprzęt. Cała reszta jest wspólna, co pozwala znacząco ograniczyć wydatki. 

  • Kreatywność, komunikacja i budowanie więzi

Pracownicy zamknięci przez 8 godzin w pokojach widzą się zwykle tylko na przerwach, a ze względu na dzielący ich dystans załatwiają obowiązki telefonicznie. Zupełnie inaczej jest w przypadku open space. Biuro z otwartą przestrzenią sprzyja komunikacji, skraca dystans między pracownikami i pozwala budować więzi. Co więcej, takie rozwiązanie sprzyja burzy mózgów, co wpływa na kreatywność zespołu.

  • Równość w zespole

Dzięki temu, że open space office oferuje taką samą przestrzeń dla wszystkich, hierarchia stanowisk pracy nie ma tu zastosowania. Jedynym wyjątkiem, który stosuje wiele firm, jest wydzielenie oddzielnych gabinetów dla menedżerów. W większości przypadków gabinety te mają jednak szklane ściany, dzięki którym nie powstaje wrażenie izolacji. 

Wady open space

Otwarta przestrzeń biurowa budzi sporo kontrowersji, szczególnie w obecnych czasach, kiedy dużo mówi się o zachowaniu dystansu społecznego. Open space nie jest również ulubioną formą aranżacji pracowników z osobowością introwertyczną, którzy najlepiej pracują w ciszy. Na co jeszcze skarżą się przeciwnicy tego rozwiązania?

  • Hałas i problemy ze skupieniem

Praca ramię w ramię z kolegami może być frustrująca dla osób, które najwydajniej pracują w pojedynkę i potrzebują dużo przestrzeni. Jeśli biuro nie jest dobrze wygłuszone, pracownicy narażeni są też na nieustanny hałas i słuchanie rozmów kolegów – często na tematy prywatne. Jak wyciszyć open space? Rozwiązaniem mogą być mobilne ścianki działowe, które nie tylko pochłaniają dźwięki, lecz także dają trochę prywatności.  

  • Częstsze zwolnienia lekarskie

W otwartej przestrzeni biurowej można zarazić się znacznie łatwiej niż w oddzielonych ścianami biurach. Jeśli więc jedna osoba przyjdzie do pracy chora, jest duża szansa, że połowa pracowników w najbliższym czasie dostarczy zwolnienia lekarskie. Istnieją jednak skuteczne sposoby na walkę z tym problemem. Jednym z nich jest kamera termowizyjna, która wykrywa osoby z gorączką już na wejściu do biura, dzięki czemu od razu można odesłać pracownika do domu (np. na pracę zdalną). Inną opcją jest dobry oczyszczacz powietrza, który usuwa chorobotwórcze drobnoustroje. Należy również pamiętać o częstym wietrzeniu biura

  • Brak prywatności

Osoby pracujące w biurach typu open space często twierdzą, że czują się obserwowane, co obniża ich wydajność. Mimo iż otwartość i dobre umiejętności komunikacyjne są cechami pożądanymi przez pracodawców, wielu świetnych pracowników ma osobowość introwertyczną, co oznacza, że wydajniej pracuje w ciszy i samotności. Warto zadbać o potrzeby takich osób i zaplanować tzw. strefy ciszy, które umożliwiają pracę indywidualną. Aby obniżyć poziom stresu, można także wprowadzić możliwość pracy zdalnej