21
gru

Zwiększ produktywność pracowników za pomocą ergonomicznego oświetlenia.

W ostatnich latach niezwykle popularnym określeniem stało się ergonomiczne stanowisko pracy. Oświetlenie również możemy zaliczyć do tej kategorii. W końcu nie tylko wygodne krzesło i dopasowane biurko wpływają na komfort pracownika. Naszym głównym narzędziem pracy jest wzrok, a przemęczenie powodowane nieodpowiednim oświetleniem działa rozpraszająco i zmniejsza wydajność. Sprawdź, jak zaplanować ergonomiczne oświetlenie biurka i całej przestrzeni biurowej, by zapewnić swoim pracownikom najlepsze warunki pracy.

Ergonomiczne oświetlenie, czyli jakie?

Oświetlenie biurowe nie może być ani za ciemne, ani za jasne. Zbyt nastrojowe światło powoduje senność, natomiast zbyt zimne może szybko męczyć oczy i utrudniać dostrzeganie obrazów na komputerze. Nieodpowiednie oświetlenie do biura powoduje rozdrażnienie i kłopoty z koncentracją oraz zwiększa możliwość popełniania błędów.

Ergonomiczne oświetlenie wpływa na nastrój i odpowiednią atmosferę w miejscu pracy, a przy tym usprawnia funkcje poznawcze organizmu, ułatwiając skupienie i zmniejszając zmęczenie.  

Zadbaj o podwójne źródło światła, decydując się na oświetlenie główne i kierunkowe. Podczas pracy przy komputerze zazwyczaj wystarcza oświetlenie biurowe sufitowe, natomiast przy wypełnianiu dokumentów niezbędne jest także oświetlenie biurka. 

Lampa biurkowa musi być regulowana, najlepiej na długim i elastycznym ramieniu. Na biurkach osób praworęcznych lampę kierunkową umieszczamy po lewej stronie, a w przypadku pracowników leworęcznych – po prawej. Optymalnym rozwiązaniem będzie lampa biurkowa o mocy 60 W i natężeniu 500 luksów. Warto postawić na bardziej ekonomiczną i energooszczędną opcję, czyli oświetlenie LED o jasności ok. 400 lumenów. Barwa światła powinna być neutralna w granicach 3400-5300 K.

Oświetlenie aktywne biologicznie – co to?

Ciekawym rozwiązaniem w zakresie ergonomicznego oświetlenia są systemy LED umożliwiające sterowanie światłem i dopasowywanie jego barwy do aktualnych potrzeb, np. pory dnia czy pory roku. Tzw. oświetlenie aktywne biologicznie koncentruje się na indywidualnych potrzebach człowieka i wspiera jego naturalny rytm dobowy, wpływając na zatrzymanie lub rozpoczęcie uwalniania się melatoniny. Takie oświetlenie może dodać pracownikowi energii, wspomóc relaks i zminimalizować negatywne skutki pracy przy sztucznym oświetleniu. Rozwiązanie to jest w pełni zautomatyzowane, co pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet o 60%. Aktywny biologicznie system oświetlenia LED zapewnia szerokie spektrum barw naturalnego światła słonecznego (2700-6500 K), co znacząco wpływa na stabilizację rytmu biologicznego pracowników zarówno w biurze, jak i po godzinach pracy. 

Jak jeszcze zadbać o wzrok pracowników?

Praca w biurze jest nieodłącznie związana z długotrwałym wpatrywaniem się w ekran komputera. Może to prowadzić do tzw. syndromu widzenia komputerowego (CVS), który objawia się suchością, bólem lub zaczerwienieniem oczu, bólem głowy, szyi i pleców, rozmazanym obrazem oraz nadwrażliwością na światło. Przyczyn CVS może być wiele, lecz najczęściej mówi się o złej postawie ciała podczas pracy przy komputerze, zbyt małej odległości od ekranu oraz nieodpowiednim rodzaju i natężeniu światła w pomieszczeniu. Aby uniknąć objawów CVS, należy:

  • ustawić monitor w odległości 40-75 cm od oczu, na wprost użytkownika, pod kątem 15-20° poniżej płaszczyzny oczu,
  • zapewnić pracownikom regularne przerwy,
  • zadbać o ergonomiczne, regulowane krzesła i biurka,
  • zadbać o regularne badania wzroku pracowników,
  • oferować dofinansowanie okularów z powłoką antyrefleksyjną lub filtrem światła niebieskiego,
  • włączyć filtry światła niebieskiego na wszystkich służbowych monitorach, 
  • wymienić monitory na matowe lub wyposażyć je w specjalne matowe folie, które eliminują problem odbijającego się światła w monitorach z błyszczącą matrycą,
  • zamontować przesłony okienne, które rozwiążą problem ostrych promieni słonecznych wpadających do biura.

Pragniesz zainwestować w ergonomiczne oświetlenie biurowe? Skontaktuj się z nami – wspólnie przeanalizujemy potrzeby twoich pracowników i zaplanujemy najlepsze rozwiązania!